Sezona chřestu začíná v polovině dubna a končí v červnu. Tuto lahůdku si lidé vychutnávají již přes několik tisíc let a některé historické prameny jej vyobrazují dokonce jako přírodní elixír mládí.
Jak uvádí ve své knize Mirka van Gils Slavíková, podle doložených pramenů chřest pochází ze Středního východu, odkud se rozšířil do Evropy. Byl pěstován ve starém Egyptě jako léčivá bylina a byl uctíván tak, že faraon Achnaton a jeho manželka chřest nazývali jídlem bohů. Jeho pěstování je podle Slavíkové zaznamenáno v 1. století našeho letopočtu také ve starověkém Řecku a Římě, kdy se jedl čerstvý a na zimu se sušil. Do Evropy se chřest dostal až ve středověku. Byl luxusní pochoutkou na francouzském dvoře, v Anglii a Německu. Jako lahůdku i afrodiziakum ho miloval i Ludvík XIV.
V kuchyni chřest můžete zpracovávat mnoha způsoby. Stačí pouze zvolit mezi zelenou či bílou variantou. Zelený chřest obvykle nevyžaduje loupání, oproti tomu bílý zbavujeme slupky pomocí škrabky. Můžete ho vařit v jemně osolené vodě, grilovat, zapékat nebo přeměnit ve výborné polévky, nebo přílohy k masu.
Omlazovací kúra
Díky nízkému množství kalorií je chřest povolený při redukční dietě. Vysoký obsah vlákniny napomáhá trávení a přispívá k prevenci nádorů tlustého střeva. Dalším jeho pozitivem je snižování hladiny škodlivého cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Kromě toho také příznivě působí na ledviny a močový měchýř, čímž pomáhá detoxikovat organismus a zbavovat ho škodlivých látek. Navíc pro svůj kladný vliv na prostatu byl od nepaměti považován za afrodiziakum. Je důležitý i pro zdravý spánek, paměť a pevné nervy.
Na co dát pozor při nákupu?
Zelený chřest musí být pevný a bez náznaku zvadlosti. Hlavičky musí být pevně uzavřené. V případě, že se už začínají rozvíjet, bývá takový chřest v dolní části dřevnatý. Dolní část výhonků musí být výrazně zelená. U bílého chřestu dbejte na to, aby hlavičky neměly fialovou barvu a špičky byly pevně uzavřené.
Tip od šéfkuchaře
Nadcházející grilovací a chřestovou sezonu propojil v receptu na Kuřecí supreme s bylinkovým máslem a grilovaným chřestem šéfkuchař Ondřej Slanina.
Na 2 porce budete potřebovat:
2 kusy kuřecího prsa s kostí a kůží, snítka plocholisté petržele, tymiánu a oregana, 1 lžíce olivového panenského oleje, 40 g másla, sůl a pepř; 1 stroužek česneku, 20 ml olivového oleje, 300 g bílého oloupaného chřestu, růžový pepř, 50 g másla, 100 ml bílého vína, 1 ks šalotka
Bylinky nasekáte najemno, smícháte s máslem a utřeným česnekem se solí. Bylinkové máslo vložíme pod kůži prsa. Prso opepříte a potřete olejem. Vložíte do rozpáleného grilu na drůbež (např. Tefal Optigrill+ ) a pečete. Po upečení necháte odpočinout asi 5 minut na teplém místě a osolíte. Chřest vložíte do grilu na program zeleniny a grilujeme doměkka. Osolíte a opepříte růžovým pepřem. Šalotku nakrájíte najemno, vložíte do rendlíku, zalijete vínem a redukujete asi na 1/5. Poté zašleháte máslo a výpek z kuřete. Případně osolíte.